از مونولوگ تا دیالوگ در خانواده

از مونولوگ تا دیالوگ در خانواده«حقیقت نه درون ذهن یک فرد زاده می‌شود و نه می‌توان آن را در ذهن یک فرد به‌تنهایی یافت. حقیقت در میان افرادی که مشترکاً به‌جستجوی آن پرداخته‌اند و در فرایند تعامل دیالوگی آن‌ها زاده می‌شود»

طنزپردازان و مطایبه کنندگان همواره می کوشند با اغراق و غلو در مشکلات فردی و اجتماعی سبب خنده و گاهی هم تامل و تنبه مخاطبان را فراهم آورند. با این وجود، همیشه واقعیت هایی بوده اند که با قواره های بی تناسب و هیکل های از اندازه دررفته خود، روی هرچه طنز و مطایبه را سفید کرده اند. روانشناس و مشاوران خانواده معمولا با مواردی روبرو می شوند که می تواند دست خوش قریحه‌ترین طنزنویسان و پرطرفدارترین فیلمنامه نویسان را از پشت ببندد. فیلم آتش بس را به یاد دارید؟ موش و گربه بازی‌های یوسف(محمدرضا گلزار) و سایه (مهناز افشار) و جدال‌ها و کل کل‌های پایان ناپذیرشان؟ اذعان می کنم که در معدود مشاوره‌های خانوادگی که پذیرفته‌ام، مجادلات و آتش بارهای کلامی نه تنها چیزی کم از این ملودرام خانوادگی نداشته که تراکم بگومگوها و تجربیات تلخ گاهی بیش از بیست سال زندگی مشترک غلظتی چندبرابر به آن‌ها داده است. این نوشتار می‌کوشد تا با معرفی و تدقیق مفهوم دیالوگ راهکاری برای این جنگ های بی پایان و آتش بس‌های متزلزل بی دوامشان ارائه دهد. ناگفته نماند منظور از این نوشتار این نیست که دیالوگ نوشداروی تمامی دردهاست و سایر انواع گفت‌وگو اشکال ناقص‌تر و تکامل نایافته‌تر آنند. هرکدام از اشکال گفت‌وگو برای اهداف متفاوتی مناسب‌اند و کاربرد نابه‌جای آنان می تواند فرد را از دستیابی به هدفش دور کند. اما زمانی‌که می‌خواهیم بر زخم‌های ارتباطی مرهم بگذاریم و به رشد خودشناسی و پیشرفت روابط نزدیکمان کمک کنیم، دیالوگ می‌توانید درمانی نیرومند باشد.

یکی از رویکردهای مفید به آسیب‌شناسی و درمان مشکلات خانوادگی، توجه به نقش دیالوگ در ارتباطات انسانی است. واژه‌ی دیالوگ ریشه‌ای یونانی به معنای «جستجوی معنا» دارد. دیالوگ از لحاظ لغوی به‌معنای گفت‌وگو بین دو فرد است، اما مفهوم این سازه در علوم انسانی از گفت‌وگوی صرف فراتر رفته و به حضور مولفه‌های متعددی اشاره می‌کند. جامعه‌شناس صاحب‌نظر مالزیایی، فرید العطّاس(۲۰۰۱)، دیالوگ را این‌گونه تعریف می‌کند: «گفت‌وگویی بین دو فرد یا گروه با باورهایی برخاسته از جهان‌بینی‌های مختلف، درباره‌ی موضوعی مورد علاقه‌ی طرفین. هدف نهایی این گفت‌وگو شکل‌گیری نگرشی برپایه‌ی درک، ارج‌نهادن و شفقت نسبت به فرهنگ و جهان‌بینی طرف مقابل است».

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *