سیر آفاق در سیاحت انفس: مصاحبه ای با دکتر محمود منصور

دکتر منصوردر ایران روانشناسانی که همچنان روانشناسی را چونان یک علم پاس بدارند و زندگی‌شان با نوشتن و معلمی‌کردن در پاسداشت و ادای دین به این ساحت علم بگذرد، کم‌اند. در عصر اصالت بازار، روانشناسی هم بازاری دارد و بازاریانی البته چیره‌دست! محدودیت‌ها و دشواری‌های کارِعلمی(به‌ویژه برای علومی از سنخ روانشناسی) از یک‌سو و وسوسه‌های فریبای مادی از سوی دیگر مجال چندانی برای وجدان‌های سهل‌گیر باقی نمی‌گذارد تا پروای علم و سلوک عالمانه داشته باشند. دکتر محمود منصور از شمار این کمان است. به رغم افتخارات بسیار، او همچنان معلم است و پروای علم دارد. او از پیشگامانی است که کشش کشف رازهای انفس او را به سیر آفاق کشانده است.

جان و تن: در خدمت استاد ارجمند دکتر منصور هستیم. نامی آشنا برای تمام روانشناسان کشور. دکتر منصور نخستین کلینیک هدایت کودک را در ایران بنیان گذاشته‌اند، جزء معدود کسانی بودند که سعادت این را داشتند که با پیاژه بزرگ هم‌نشین باشند و از مؤلفان و اهل قلم در حوزه‌ی روانشناسی‌اند. از این رو قصد داریم طی گفت‌وگو‌هایی نظرات و تجربیات ایشان را در برخی حوزه‌ها جویا شویم. آقای دکتر نخست از رفتنتان به دانشگاه ژنو و نحوه‌ی آشنا شدن با پیاژه وتحصیلاتتان در این زمینه برای ما بگویید.

دکتر منصور: از زمان برگزاری چهره‌های ماندگار سعی شده که بسیاری از این اطلاعات مدون و منتشر شود اما اجمالاً در یک خانواده‌ی متوسط مثل همه در یک شهر نوبنیاد یعنی شهر اراک.

2 پاسخ
 1. زهرا هوشیاری
  زهرا هوشیاری says:

  عالی بود، استاد منصور یک معلم واقعی است، مصداق بارز فردی با برخورداری بالا از اخلاق حرفه ای، حافظه و تاریخ روان شناسی ایشون رو فراموش نمیکنه هرگز.

  پاسخ
 2. زهرا هوشیاری
  زهرا هوشیاری says:

  عالی بود، استاد منصور یک معلم واقعی است، مصداق بارز فردی با برخورداری بالا از اخلاق حرفه ای، حافظه و تاریخ روان شناسی ایران ایشون رو فراموش نمیکنه هرگز.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *