بررسی مدل های تئوری خشونت های زناشویی

بررسی مدل های تئوری خشونت های زناشویی انوشیروان زاهدی

     کوشا پارسا دانشجوی سال آخر رشته­ ی ادبیات فارسی در دانشگاه علّامه­ طباطبایی، شهرتش از دیوار­های دانشگاه فراتر رفت. حادثه­ ی پل مدیریت اما شاید بیشتر از نام خود قاتل معروف شد. کوشا شیفته­ ی یکی از همکلاسی­های خود به نام مهسا امین‌فروغی بود. اما گویی از جانب مهسا نه تنها خبری از عشق نبود، بلکه تلاش مستمر کوشا، موجب نفرت و عصبانیت وی نیز شده بود. در روز حادثه اما این عشق جای خود را به خشونت عاشقانه ­ای می ­دهد که به قتل مهسا می­ انجامد.

“در روز حادثه، کوشا پارسا، مهسا امین‌فروغی و دوست همکلاسی‌اش را با موتورسیکلت تعقیب می­ کند و زمانی که آنها روی پل عابر پیاده هستند، با پوشاندن صورتش به آنها حمله می­‌کند. پس از آن قاتل با دستان خون‌آلود سعی می­ کند خود را به موتوسیکلتی در پایین پل برساند، اما در حلقه رهگذران خشمگین گرفتار می‌­شود. شاهدان این حادثه که اغلب از ساکنان «محله» و یا کسبه ده ونک هستند ضارب را محاصره و دستگیر می‌کنند و بلافاصله قربانی را با اولین وسیله نقلیه ممکن (یک وانت) به بیمارستان منتقل می‌کنند. در این حادثه، مهسا امین‌فروغی جان سپرد و دختری که همراه او بود، از ناحیه هر دو دست مجروح شد.”

در این مقاله سعی شده است، مدل های نظری خشونت در روابط عاشقانه و یا صمیمانه مورد بررسی قرار گیرند و چندی از پژوهش های چند دهه­ ی گذشته از نظر گذرانده شود؛ تا درک روشن­تری از حوادثی مانند حادثه پل مدیریت ایجاد گردد…. ادامه مطلب را با عنوان « بررسی مدل های تئوری خشونت های زناشویی » در شماره ۷ و ۸ جان و تن بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *